Obezite ve Metabolik Cerrahi

Mide Botoksu

Mide Botoks enjeksiyonu, yüzdeki kırışıklıkları gidermek ve migrenleri tedavi etmek için kullanıldığı bilinen madde olan Botoks ile mide duvarının içeriden enjekte edilmesi işlemidir, çünkü bu malzeme yüz kaslarını gevşetir.

Ve tıpkı yüz kasları üzerinde çalıştığı gibi, motor sinirleri ve mide duvarının düz kaslarını 6 aya kadar uzayabilen bir süre boyunca etkisiz hale getirerek midede gevşemeye neden olarak iştahı bastırır, hissi uyandırır. tokluk daha uzun sürer ve tüketilen besin miktarının azalmasına neden olur ve bu mekanizma ile obezite hastalarının kilo vermesine yardımcı olur.

Mide botoksu enjeksiyonu ağızdan endoskopla yapılan tamamen ağrısız bir işlemdir ve genel anestezi olmadan bu işlem diğer obezite tedavisi prosedürlerinde olduğu gibi cerrahi bir operasyon olarak görülmemesi bu enjeksiyon işlemini tamamen güvenli kılmaktadır.

Diğer bariatrik prosedürlerde olduğu gibi, bir hasta aşağıdaki durumlarda bu prosedür için aday olarak kabul edilir:

  • Hasta obeziteden muzdaripse ve diyet ve egzersiz gibi düzenli kilo verme teknikleri başarısız olmuşsa.
  • Hastada obezite ile ilgili sağlık durumlarından biri varsa, örneğin: tip 2 diabetes mellitus ve yüksek kan basıncı.

Klinik çalışmalarda Botoks enjeksiyonu yaptıran hastalar takip edilmiş, enjeksiyon sonrası 6 aylık sürede yaklaşık 10 kilogram kilo kaybı gözlenmiş ve normalde 6 ay Botoksun en çok çalıştığı dönemdir, Botoks metabolize olup atılmadan önce midenizde 4 ila 6 ay aktif kaldığından.

Genel olarak mide botoksu enjeksiyonu 10-15 kilogram kilo vermeyi hedefleyen hastalar için ideal bir çözümdür.

Enjekte edilen botoksun etkinliği 6 aya kadar sürebilir ve bu süreden sonra ikinci bir enjeksiyon yapılması gerekebilir.

Diğer kilo verme operasyonları ile karşılaştırıldığında, bu prosedür nispeten güvenli kabul edilir ve mide botoksu enjeksiyonlarından kaynaklanabilecek komplikasyonlar diğer prosedürlere göre çok basittir.

Botoks enjeksiyonu işlemi, enjeksiyon yapılırken hastanın genel anestezi altında kalmasına ihtiyaç duymaz ve hastanın bir gece hastanede kalmasına gerek kalmaz, işlemden hemen sonra normal hayatına dönebilir ve işine dönebilir.